A Vitamini Nedir? A Vitamininin Faydaları Nelerdir?


A vitamini, yiyecekler yoluyla aldığımız ve yaşamımızı sürdürmek için gerekli olan yüksek çözünürlüklü, organik ve basit yapılı bir bileşiktir. 

Ana maddesi bir tür bitki pigmenti olan karotenlerdir. Hayvansal besin grupları yoluyla alınan ‘Retinoidler’ ve sebzelerde bulunan ‘Karotenoidler’ olarak ikiye ayrılır. 

A vitamininin Retinoid türü daha çok bağışıklık sistemine ve göz sağlığına yararları ile Karotenoid türleri ise doğal bir antioksidan olarak bilinir.

A vitamini , vücut için doğal bir antibiyotik olmasının yanı sıra kemik , göz ve cilt sağlığı açısından da son derece önemlidir. 

Canlı organizmanın kimyasal süreçleri sırasında yağların oksidasyonunu yavaşlatarak antioksidan etkisi yaparak vücudu tümör oluşumuna karşı korur ve  hücre yenilenmesini sağlar.

Yetişkin bir erkek günde 900, kadın ise 700 mikrogram A vitaminine gereksinim duymakta ve emziren kadınlar için bu oran 1300 mikrograma çıkmaktadır. 

A Vitamini Eksikliğinde Görülen Rahatsızlıklar Nelerdir?

Bütün vitamin grupları, insanın yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi için gereklidir. Vitaminler, besinler yoluyla gerektiği kadar alınmadığında, eksikliği rahatsızlıklara yol açmaktadır. 

A vitamini eksikliğinin bilinen en önemli zararı, göz sağlığı üzerinde sebep olduğu sağlık sorunlarıdır. Çünkü gözdeki retina tabakasını oluşturan pigmentlerin temel yapı taşı A vitaminidir.


A vitamini eksikliğini, karanlıkta görmeyi sağlayan protein olan rodopsin artarak onarmaya çalışmakta  yani rodopsin rejenerasyona uğramaktadır.  Bu sebeple karanlıkta görme bozuklukları başlamakta ve çoğu zaman vitamin  eksikliğinin en önemli belirtisi karanlığa uyum sorunları olarak gözlenmektedir.
A vitamini eksikliğinde  göz kuruluğu ve  gözde ya da korneada iltihaplanmalar  olabilmekte, uzun vadede gece görüşünün azalması ya da gece körlüğü meydana gelebilmekte;  kemik sağlığı açısından son derece önemli olduğu için de eksikliğinde çocuklarda büyüme geriliğine yol açabilmekte;  cildin nem dengesini olumsuz etkilenerek, erken yaşlanmasına kapı aralanmaktadır. 

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?


A vitamini besin öğeleri hayvansal ve bitkisel olarak iki grupta değerlendirilebilir. Hayvansal gıdalarla alınan Retinoid A vitamini yumurtada, süt ve süt ürünlerinde,  tereyağında, balık, hindi ve tavuk gibi beyaz ette ve kırmızı ette, ciğerde bol miktarda bulunmaktadır.

Ispanak, marul, yeşil fasulye, maydanoz, nane gibi yeşil yapraklı sebzeler,  havuç, yeşil ve kırmızı biber, domates, patates ile kayısı, greyfurt gibi meyvelerin renk pigmentleri  A vitamininin bitkiler yoluyla alınan karotenoid türü bakımından zengindir.

A Vitamini Neye İyi Gelmektedir? A Vitaminin Faydaları nelerdir?


A vitamini göz sağlığı için son derece önemlidir. Bunun yanında doğal bir antioksidan olması bakımında canlı ve dolgun saçlara sahip olmak için gereklidir. Cildin nem dengesini korumasına yardımcı olarak erken kırışıklıkları ve yaşlanmayı önlemektedir.  A vitamini bağışıklık sistemi üzerinde olumlu  bir etki yaparak adeta antibiyotik etkisi yapmakta ve vücudu hastalıklara karşı korumaktadır.

A vitamini kemikleri güçlendirerek sağlıklı ve dengeli büyüme ve gelişmeyi sağlamakta; dişleri güçlendirmekte ve diş eti sağlığını korumaktadır. Ayrıca hayvanlar üzerinde yapılan bilimsel deneylerde, yüksek dozda retinoidin, kanser oluşumunu engellediği bulgulanmıştır.

Yorum yapın